Start»O nas»Historia firmy

Historia firmy

Rok 1991: Takie były początki

Firma SPEK Grzegorz Giżewski powstała w 1991 roku.
Od początku działalności zajmuje się sprzedażą książek.
Zaczęło się od sprzedaży na różnego rodzaju targowiskach, ulicach, dworcach.
Sprzedaż odbywała się z gazety, łóżka, stolika. Skokiem cywilizacyjnym było wynajęcie tzw. żaby, czyli blaszanej konstrukcji. Książki przechowywano w kartonach po bananach i codziennie przenoszono do domu. W późniejszym czasie przechowywane w pobliskiej piwnicy lub "zaprzyjaźnionym" sklepie.

Rok 1993: Gastronomia. Rozszerzenie działalności

W 1993 firma poszerzyła swoją działalność o prowadzenie bufetów szkolnych.
Pierwszym był sklepik szkolny w Zespole Szkół Metalowych w Gdańsku-Wrzeszczu.

Rok 1994: Księgarnia "U SPEKULANTA"

W 1994 roku powstała księgarnia "U SPEKULANTA" w C. H. "Manhattan" w Gdańsku-Wrzeszczu.
Księgarnia specjalizowała się w sprzedaży książek o tematyce fantastycznej i używanych podręczników.
Księgarnia znana w całym Trójmieście i okolicach między innymi dzięki firmowemu "maluchowi", jeżdżącemu z reklamą na dachu.
Działalność księgarni została zauważona również przez media prasowe,czego dowodem stał się artykuł o podręcznikach zamieszczony w Gazecie Wyborczej z 22 sierpnia 1996 roku.

Rok 1997: Bar szkolny "GADZINÓWKA"

W 1997 roku powstał kolejny bufet szkolny w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gdyni.
Sklepik poza sprzedażą artykułów spożywczych i papierniczych organizował również wiele konkursów z okazji świąt i różnych uroczystości w szkole.
Za przygotowanie najdłuższego łańcucha na choinkę, najładniejszej ozdoby lub Walentynki uczniowie obdarowywani byli hojnie słodyczami.
Dla "ocieplenia" miejsca spędzania przerw między lekcjami, okolice bufetu ozdobione zostały malunkami autorstwa właściciela firmy i jego żony.

Rok 1998: Poszukiwania

Lata 1998-2000 to poszukiwania swego miejsca i pomysłu na biznes, w tym próby zmiany branży.
Po wielu perypetiach i przeprowadzkach (stoiska w tunelu dworca PKP, sklepach spożywczych) firma dalej zajmowała się handlem książkami.

Rok 2000: Pan Przedstawiciel

W 2000 roku firma nawiązała współpracę z Wydawnictwem Zysk i S-ka, Dolnośląskie, W.A.B., Moderski i S-ka, Książnica i reprezentowała te Wydawnictwa na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Najdłużej współpraca trwała z wydawnictwem Zysk i S-ka, bo do czerwca 2006 r. W ramach tej współpracy wydawana była gazetka ZYSKÓWKA, którą można obejrzeć w dziale PO GODZINACH.
Wyzwaniem, a zarazem bardzo ciekawym zajęciem, była praca w charakterze Regionalnego Opiekuna Wydawnictwa Nowy Świat.
W lipcu 2006 firma nawiązała współpracę z Firmą Dystrybucyjno-Wydawniczą L&L, dla której świadczyła usługi handlowe, czyli pozyskiwanie klientów, kontakt z dostawcami i przygotowywanie ofert.

Rok 2008. Zmiany

Rok 2008 przynosi zmiany, następuje powrót do korzeni firmy. Powiedzenie "sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem" ponownie ma znaczenie. Teraz albo nigdy!
Początki trudne: współpraca z paroma wydawcami, brak samochodu, magazynu, kapitału...
Jednak sposób działania: rzetelność, uczciwość, dokładność, z czasem doprowadza do zwiększania liczby dostawców i odbiorców.

Rok 2010. Inwestycje

Rok 2010 wymusza konieczne inwestycje; cały czas zwiększająca się oferta wymaga wynajęcia większego magazynu.
Zakupiony zostaje nowy samochód jako ważny środek transportu w działalności handlowej.

Rok 2016. Trwamy

Rok 2016 to już bogata oferta firmy, współpraca z ok. 70 wydawcami i dystrybutorami różnych książek, gier, artykułów papierniczych, itp. Swoje produkty dostarcza do księgarń i różnych punktów handlowych na terenie Trójmiasta, Kościerzyny, Kartuz, Tczewa, Malborka, Pelplina, Starogardu Gd., Redy, Rumi, Wejherowa, Luzina, Pucka, Ustki, Sławna, Słupska.
Firma jest ciągle otwarta na współpracę z nowymi kontrahentami.

Rok 2016 to również nowa profesjonalna strona internetowa.
Mimo wielu kłopotów i trudności: trwamy!

Podziękowania

Szczególne podziękowania dla Jacka Czernikowskiego, Piotra Dziennika, Ryszarda Flisa, Andrzeja i Krzysztofa Grynder, Ludwika Malinowskiego, Macieja Szyłejko, którzy mieli bardzo duży wpływ na to, że Firma SPEK istnieje do dzisiaj. Ich pomoc i koleżeńskie wsparcie miały duże znaczenie w początkach działalności.

Grzegorz Giżewski, Gdańsk 2016